Opis
Metoda Šest klobukov razmišljanja nudi naslednje koristi:
1. Je privlačen, barvit način razvoja človeka v boljšega razmišljevalca, ki pritegne. Metoda Šest klobukov razmišljanja nudi koristno mentalno podobo, o kateri je lahko poučevati, se o njej učiti in si jo zapomniti. Daje otipljiv okvir in jezik, ki nam pomaga, da se učimo o različnih vidikih razmišljanja in razumevanje le-teh. Tako lažje in prijetnejše vadimo boljše razmišljanje.
2. Klobuki nudijo okvir za organiziranje razmišljanja, tako se od teme ne oddaljimo, nanjo se ne odzovemo nasprotovalno in ne zapademo v spor. Razmišljanje postane bolj osredotočeno, konstruktivno in produktivno.
3. Ko se Klobukov naučimo, postanejo skupen, vsakdanji jezik, ki spodbuja boljše razmišljanje in tudi raziskovanje. Sestanek za razmišljanje je namenjen temu, da idejo razvijemo, namesto da bi se sprli, kdo ima prav in kdo ne. Je enostavna in praktična metoda, ki nam omogoča, da se razširijo navade dobrega razmišljanja, saj jih z lahkoto pojasnimo drugim ljudem.
4. Uporaba Klobukov pomaga, da se izognemo zmedi in prepiru, saj se vsi hkrati osredotočajo na izbrani način razmišljanja. To pri vseh razširi pogled, kar vodi do boljših odločitev.
5. Klobuke uporabimo, da prosimo za nek način razmišljanja ali pa za menjavo z enega načina razmišljanja na drugega. Metoda je podobna igri, zato je natikanje klobukov kot načinov razmišljanja možno, ne da bi kogarkoli užalili.
6. Motivacija je drugačna, če se zahteva, da naj ‘ideja nekoga zmaga’, kot je v primeru, kjer želi vsak prispevati k razpravi kot dober razmišljevalec.
7. Metoda priznava, da so čustva, občutja in intuicija v vsakdanjem življenju pomembni vidiki razmišljanja in jih ne bi smeli podcenjevati. Spoštuje čustva kot sestavino razmišljanja, a jim ne dovoljuje prevlade.
8. Pristop razmejuje kritične, konstruktivne in kreativne vidike razmišljanja. Vse jih potrebujemo. Razmišljanje je prepogosto zgolj kritično, kar nasprotuje iskanju vrednosti in kreativnosti.
9. Klobuki nudijo enostaven in praktičen način prikaza, da je razmišljanje veščina, ki se je da naučiti, jo vaditi, uporabljati in izboljševati.