Poučevanje razmišljanja v šolah
– zakaj in čemu je to nujno … in obojestransko prijetno
Sreda, 14. maj 2025, od 16.00 do 20.00, na Gimnaziji Bežigrad na Peričevi 4 v Ljubljani
Želite izvedeti, kako so nekateri učitelji povečali zanos, interes in sodelovanje svojih učencev in dijakov?
Si želite otroke, ki bodo z veseljem prišli k pouku?
Prenehajmo s starimi načini poučevanja in se osredotočimo na to, kako razvijati največji človeški vir: razmišljanje. Učinkovito in osredotočeno kreativno in kritično razmišljanje.
Mnogi domnevajo, da se otroci učijo razmišljanja spotoma, ko se učijo matematiko, jezike in naravoslovje. To nikakor ni res!
Kakovostno, fokusirano in celovito razmišljanje je veščina, ki se je da priučiti in z vajo ponotranjiti. Dr. Edward de Bono je že davnega leta 1972 ustvaril program za razmišljanje v šolah (včasih smo mu rekli CoRT, danes Zorni koti), pri katerem se učenci učijo razmišljanja. Kot samostojen predmet.
Pri tem programu vzgojitelji, učitelji, profesorji in ostali odrasli pri učencih in dijakih ne razvijamo le fokusiranega razmišljanja, kreativnosti, zmožnosti razumevanja drugega in prevzemanja odgovornosti za posledice dejanj, ampak se v procesu naučijo tudi timsko sodelovati, poslušati in učinkovito komunicirati.
Tako pri otrocih in mladostnikih razvijamo kompetence, ki jih bodo v življenju resnično potrebovali: da se znajo izraziti, sodelovati, načrtovati, vrednotiti, se odločati in (so)ustvarjati.
Na konferenci bodo učitelji, ki so razmišljanje kot veščino vnesli v svoje delo, z vami delili svoje izkušnje in nasvete, kako to storite tudi vi.
4 sklopi konference:
1. DEL: Agilnost, kreativnost in samopodoba učencev v slovenskih šolah
Primeri dobre (in slabe) prakse poučevanja razmišljanja v vzgojno izobraževanih zavodih.
Bojana Tancer:
Predstavitev rezultatov doktorske disertacije psihologinje Bojane Tancer s Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem, in njene izkušnje s poučevanjem razmišljanja.
Tina Hozjan:
Psihologinja in svetovalna delavka bo predstavila primer prakse, kako je vpeljevala orodja razmišljanja v dvojezičnem vrtcu. Med otroke, sodelavce in starše.
2. DEL: Zanos, vključenost in sodelovalnost otrok v razredu
Zakaj potrebujemo razmišljanje kot samostojen predmet in kaj narediti, če za to ni časa.
Učiteljici Helena Sirotka in Alenka Degen bosta predstavili primere vpeljave in uporabe namernega razmišljanja na osnovnih šolah
3. DEL: Delo z dijaki malo drugače
Okrogla miza z Danico Tajčman, na kateri bo z Mojco Osvald, Tadejem Markovičem in Ireno Malovrh odkrivala, kako bi lahko delali z dijaki tudi drugače, s čim vse se soočajo profesorji in starši v različnih organizacijah, ko uporabljajo orodja razmišljanja, ter kako se mladostniki na to odzivajo.
POVEZOVALNI PROGRAM z Nastjo Mulej: Razmišljajmo tudi odrasli
Nastja Mulej, ki je začela poučevati učitelje že leta 2012, bo celotno konferenco povezovala in moderirala ter vam na primerih pokazala, kako povezovalno in zabavo je razmišljati.
ZAKLJUČEK: Konferenco bomo zaključili s podelitvijo diplom 13. generaciji učiteljev razmišljanja in 1. generaciji učiteljev po novem programu Šest klobukov razmišljanja v šolah.
Učitelji, ravnatelji, strokovni delavci, starši, vzgojni delavci in de Bono navdušenci. Dobrodošli na konferenco!
Udeleženci boste prejeli tudi simpatično in uporabno darilo.
Vstopnina na konferenco:
Nakup katerekoli knjige dr. Edwarda de Bona, ki je trenutno na zalogi v naši spletni trgovini.
Pri opombah zapišite KONFERENCA, da rezerviramo mesto v šolski klopi tudi za vas.
Nakup oziroma potrditev vaše udeležbe opravite TUKAJ.
Veselimo se srečanja!



